Nowe laboratorium na AGH w Krakowie

Opublikowano

17 października 2019

Współpraca firmy Multiprojekt z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie jest dowodem na to, że zarówno środowiska biznesowe, jak i akademickie, rozumieją ciążącą na nich wspólną odpowiedzialność za los młodych pokoleń. Dzięki wspólnie realizowanym inicjatywom powstają innowacyjne rozwiązania, bazujące na połączeniu praktyki biznesowej z badaniami naukowymi.

Nowe laboratorium AGH

1 sierpnia 2019 roku rozpoczęliśmy budowę nowego laboratorium napędów, sterowania i wizualizacji na wydziale IMIR AGH w Krakowie. Nowe laboratorium AGH wyposażone zostało w sześć stanowisk dydaktycznych, dzięki którym studenci będą mogli rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie programowania sterowników PLC, sterowania pracą silników elektrycznych, przy wykorzystaniu przemienników częstotliwości w trybie skalarnym oraz wektorowym. Ponadto nauczą się sterowania serwonapędami w trybach analogowym oraz krok / kierunek. Będą mogli tworzyć wizualizacje na panelach HMI, wykorzystywać bazy danych w przemyśle, a przede wszystkim stosować zaawansowane sterowanie napędami, wykorzystując kontrolery ruchu.

nowe laboratorium AGH

Przy tym projekcie nie działaliśmy sami! Jak zawsze mogliśmy liczyć na prężne grono zaangażowanych studentów.

Każde z pięciu stanowisk laboratoryjnych wyposażone zostało w następujące sprzęty:
– panel HMI Weintek cMT3071 z aktywowaną licencją Codesys
– serwowzmacniacz Estun Pronet-04AMG
– serwosilnik Estun EMJ-04AFB22 lub EMJ-04AFD22
– falownik Micno KE300X-0R4G-S2 0,4kW 1x220V
– moduł analogowy Fatek FBs-4A2D
– sterownik ruchu firmy Multiprojekt
– 2 x silnik krokowy SM42HT38-1684A
– 2 x napęd silnika krokowego CW-230
– zasilacz Fatek ADP-24V-4A
– sterownik PLC Fatek FBs-20MCT2-AC

Dodatkowo, już spoza naszego asortymentu, zamontowany został silnik asynchroniczny trójfazowy.

nowe laboratorium AGH

Ciekawostki

Każde stanowisko wyposażone zostało w zdublowany mechanizm przekazywania napędu, oparty o przekładnię pasowo zębatą, wykorzystując jako źródło napędu silnik krokowy. Dodatkowym elementem w tym układzie są czujniki indukcyjne, mające na celu wykrycie metalowego elementu zamocowanego na pasku zębatym, co umożliwia przeprowadzenie np. bazowania silników.

Wszystkie wejścia / wyjścia cyfrowe sterownika PLC, kontrolera ruchu, serwonapędu, wejścia sterujące driverów silników krokowych oraz wejścia / wyjścia analogowe każdego z urządzeń wyprowadzone są w postaci gniazd bananowych. Umożliwia to modyfikację połączeń pomiędzy urządzeniami i dostosowanie stanowiska laboratoryjnego do konkretnych aplikacji.

nowe laboratorium AGH

Stawiamy na młodych!

Bardzo ważne jest dla nas wspieranie studentów, którzy pragną wejść na rynek pracy. Oferujemy im praktyki, staże oraz szkolenia, pomagamy w planowaniu kariery i rozwoju osobistego. Dzięki pierwszym doświadczeniom zawodowym, poznając zagadnienia ściśle związane z wykształceniem i przyszłą specjalizacją, przyszły pracownik będzie mógł efektywniej poruszać się na rynku oraz sprawniej funkcjonować w miejscu pracy.

Współdziałanie z uczelniami wyższymi oraz szkołami technicznymi obejmuje również współpracę z kadrą nauczycielską i akademicką. Poprzez organizowanie szkoleń oraz konferencji technicznych zapewniamy możliwość wymiany doświadczeń  i poznania najnowszych rozwiązań w dziedzinie automatyki oraz robotyki.

Wyposażamy sale dydaktyczne wysokiej klasy sprzętem, dając uczniom i studentom możliwość zastosowania swojej wiedzy teoretycznej w praktyce. Zespół doradców techniczno-handlowych wspiera proces tworzenia nowych stanowisk dydaktycznych oraz współpracę międzynarodową z innymi placówkami edukacyjnymi z całej Europy