Kurs programowania paneli Weintek cz. III Reprezentacja rejestrów

Opublikowano

6 lipca 2020

W poprzedniej części kursu omówiliśmy obiekty sterujące i reprezentujące stan zmiennych dyskretnych. W tej części omówimy sposoby reprezentacji rejestrów. Posłużymy się tutaj następującymi obiektami:

  • ustaw rejestr
  • suwak
  • obiekt numeryczny
  • wykres słupkowy 

Sposoby reprezentacji rejestrów

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części w Weinteku istnieją rejestry podtrzymywane (RW, RW_A, RWI) i niepodtrzymywane (LW). Zmienne z początkową literą R w Weinteku są podtrzymywane, a zmienne z początkową literą L są niepodtrzymywane. Omawianie obiektów rozpoczniemy od obiektu o nazwie Ustaw rejestr. Możemy go znaleźć wybierając w górnym menu zakładkę Obiekty w sekcji Przyciski:

sposoby reprezentacji rejestrów

W obiekcie mamy takie atrybuty jak Adres zapisu, do którego odwołuje się obiekt, Notyfikację (możliwość ustawienia odpowiedniego bitu po wykonaniu akcji przyciskiem) oraz Rodzaj akcji. Jak widać na powyższym obrazie ilość możliwości jest dość spora, możemy wprowadzić stałą wartość, zwiększać/zmniejszać ją w wskazanym zakresie, wywołać reakcje od otwarcia/zamknięcia okna, czy też załączenia/wyłączenia podświetlenia. Opcje te szerzej zostały opisane w instrukcji obsługi w rozdziale 13.4. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy w poprzedniej części kursu w zakładce Kształt możemy ustawić wygląd obiektu, a w zakładce Etykieta napis na nim.

Następnym obiektem, który również znajdziemy w górnym menu w zakładce Obiekty w sekcji Przyciski jest Suwak:

sposoby reprezentacji rejestrów

W obiekcie znowu mamy takie atrybuty jak Adres zapisu, do którego odwołuje się obiekt, Notyfikację (możliwość ustawienia odpowiedniego bitu po wykonaniu akcji ) oraz Adres odczytu wartości, gdyż obiekt suwak służy do zgrubnego ustawiania wartości. Możemy ustawić Kierunek, w którym przesuwając suwak będziemy zwiększa wartość w wybranym rejestrze. Następnym ustawieniem jest Rozdzielczość mówiąc o jaką najmniejszą wartość możemy zmienić rejestr przesuwając suwakiem, oraz Limity mówiące w jakim zakresie możemy dokonać tej zmiany.

Następnym obiektem jest obiekt Numeryczny. Pozwala nam na wprowadzanie wartości i jednoczesne jej wyświetlanie:

sposoby reprezentacji rejestrów

Oprócz standardowych atrybutów takich jak Adres odczytu/zapisu, czy też Notyfikacja mamy tutaj opcję Notyfikacja przy wprowadzeniu niepoprawnej wartości Opcja ta pozwala nam na ustawienie wybranego bitu w momencie wprowadzenia wartości spoza zakresu, Po odznaczeniu domyślnie zaznaczonej opcji Wprowadzanie obiekt będzie tylko wyświetlał wartość znajdującą się w rejestrze, bez możliwości edycji. Kolejną zakładką w tym obiekcie jest Wprowadzanie danych:

sposoby reprezentacji rejestrów

Zakładka ta pozwala nam na wybór klawiatury systemowej (Numer okna), z której będziemy korzystać przy wprowadzaniu danych oraz na miejsce jest ukazania po naciśnięciu obiektu (Pozycja ukazania na ekranie). Jak wspomnieliśmy w pierwszej części kursu warto korzystać przy tworzeniu nowego projektu z szablonu, gdyż w przeciwnym wypadku wszystkie klawiatury musielibyśmy stworzyć we własnym zakresie. Kolejną zakładką w tym obiekcie jest Format:

sposoby reprezentacji rejestrów

Najważniejsze, aby Format danych zgadzał się rzeczywistym formatem danych wyświetlanej zmiennej. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać inną niż spodziewana wartość. Następnie możemy określić ilość wyświetlonych cyfr: Liczbę cyfr przed przecinkiem i Liczbę cyfr po przecinku. Przy powyższym ustawieniu liczba 1234 zostanie wyświetlona jako 1234, ale gdybyśmy ustawali liczbę miejsc po przecinku jako 1, obiekt umieści przecinek i liczba 1234 zostanie wyświetlona jako 123,4, mimo, iż wartość nadal będzie wynosić 123. Również ważną rzeczą jest ustawienie odpowiednich Limitów. Gdy wyświetlana liczba będzie poza wskazanym limitem w obiekcie zostaną wyświetlone ****.

Następnym obiektem jest Wykres słupkowy. Znajdziemy go w górnym menu, w zakładce Obiekty w sekcji Obrazowanie –> Wykresy. Pojedynczy obiekt pozwala nam na np. zobrazowanie wypełnienia zbiornika:

sposoby reprezentacji rejestrów

W zakładce ogólnej mamy tylko jeden atrybut – Adres odczytu, który określna nam do jakiej zmiennej będzie się odwoływał obiekt. Następną istotną zakładką jest Zakres:

sposoby reprezentacji rejestrów

Wartość min i max określa dla jakiego zakresu obiekt będzie reprezentował wypełnienie od zerowego do maksymalnego. Wskaźnik celu pozwala określić dodatkowy kolor dla obiektu. Według powyższych ustawień, gdy wartość będzie z zakresu 50 +/- 5, czyli od 45 do 55 będzie on miał zielony kolor. Następnie możemy zdefiniować Wskaźnik poziomów alarmowych: limit dolny 0-10, kolor żółty i limit górny 0-90, kolor czerwony.

Po umieszczeniu w projekcie obiekty domyślne wyglądają jak poniżej:

EasyBuilderPro

Zapraszam do IV części kursu: Tworzenie okien i przejścia między nimi

Autor: Jarosław Pawełek

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii.