Pasja do robotyki i nowych technologii skłoniła nas do rozpoczęcia nowego projektu. W II kwartale 2017 roku utworzyliśmy nowy dział – Dział Robotyki – który otrzymał bardzo ambitne zadanie. Postawiliśmy sobie za cel zaprojektowanie i wyprodukowanie do końca II kwartału 2020 roku 3 robotów przemysłowych. Pierwszy z nich, najmniejszy z tej serii, będzie przeznaczony do celów edukacyjnych. Dzięki niemu studenci, uczniowie techników i licealiści będą mogli uczyć się programowania i sterowania robotami. Kolejne dwa roboty 6-osiowe, które powstaną w projekcie, będą urządzeniami w pełni przystosowanymi do użytku przemysłowego, np. na liniach produkcyjnych.
Czym roboty 6-osiowe Multiprojektu będą się wyróżniały na rynku?
W konstrukcji urządzenia położony został nacisk na zastosowanie elementów kompozytowych – lżejszych i porównywalnie wytrzymałych w stosunku do ich metalowych odpowiedników. Co więcej, zastosowane zostaną zaprojektowane przez nas przekładnie mimośrodowe. Zapewnią one efektywniejszą integrację układu napędowego z całym korpusem robota. Wykorzystanie gotowych przekładni zawężałoby możliwości ich zamocowania w konstrukcji robota.
W jaki sposób skonstruowany jest nasz robot?
Projekt robota możemy podzielić na trzy duże bloki tematyczne: układ sterowania, układ napędowy oraz konstrukcja mechaniczna.
Sercem układu sterowania robota jest autorski kontroler firmy Multiprojekt: 3Motion Controller, który obsługuje standardowe interfejsy wejścia / wyjścia i komunikacyjne. Aplikacja, czyli 3MotionManager, oparta jest na języku bloków funkcyjnych. Przy konfiguracji „próbnej” można zintegrować z nią wizualizację robota w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżąco symulować położenie robota i stan wszystkich istotnych dla nas parametrów. Aplikację można przetestować po pobraniu ze strony: www.3mm.multiprojekt.edu.pl.
Napęd robota stanowią silniki krokowe i serwo, oraz przekładnia mechaniczna naszego projektu. To właśnie ta przekładnia mimośrodowa będzie najważniejszym elementem napędu. Od niej zależy udźwig, dokładność oraz prędkości członów robota.
Konstrukcja mechaniczna – swoisty “kręgosłup” manipulatora – oparta została na elementach kompozytowych. To ona odpowiada w głównej mierze za właściwości wytrzymałościowe całego urządzenia, a zarazem za jego wygląd.
Główne parametry manipulatorów:
– najmniejszy manipulator – EDU – zasięg 0,5 m oraz udźwig 0,5 kg
– średni manipulator – PROF1 – zasięg 0,7 m oraz udźwig 3 kg
– największy manipulator – PROF2 – zasięg 1 m oraz udźwig 6 kg
Czy warto inwestować w ten rynek? Czy nie jest on już przesycony?
Według danych Międzynarodowej Federacji Robotyki IFR, co roku na świecie notowany jest 10% wzrost sprzedaży, a co za tym idzie – rośnie zapotrzebowanie na roboty przemysłowe. Co więcej, w kolejnych latach szacowany jest nawet 20% wzrost zapotrzebowania, w porównaniu do chwili obecnej. Warto rozważyć umieszczenie robota również w swoim zakładzie przemysłowym.