Flex-6 Nano: wydajny, kompaktowy, elastyczny

Opublikowano

1 marca 2019

Flex-6 Nano to zintegrowane rozwiązanie EtherCAT prosto z Wysp Brytyjskich. Kontroler ruchu (nazywany również sterownikiem ruchu) umożliwia zaawansowane sterowanie nawet 64 osiami ruchu. Niewielkie wymiary urządzenia pozwalają na wykorzystanie jego możliwości nawet w trudnych warunkach montażowych na szynie DIN.

Kontroler ruchu można rozszerzyć o system FlexSlice. Eliminuje to potrzebę użytkowania złącza EtherCAT. Moduły systemu FlexSlice stanowią solidne, bardzo szybkie i elastyczne rozwiązanie, zarówno do sterowania ruchem, jak i do ogólnej automatyki. Czasy cykli EtherCAT sięgają nawet 125 µs, a złącze szyny korzysta z technologii EBUS w celu przyłączenia wszystkich podmodułów do sieci EtherCAT, bez obniżania skuteczności działania. System FlexSlice oferuje szereg cyfrowych i analogowych modułów wejść / wyjść, jak również modułów ruchu z wyjściami impulsowymi i kierunkowymi. Są one przeznaczone do precyzyjnego pozycjonowania silników krokowych i serwonapędów poprzez odpowiednią technologię napędu.

Flex-6 Nano znajduje zastosowanie w maszynach służących do: gięcia, produkcji baterii, składania kartonów, nawijania cewek, cięcia na długość, pakowania typu flow-pack, nakładania kleju, szlifowania / kruszenia, przenoszenia, prowadzenia kontroli, etykietowania, pakowania, drukowania, tłoczenia, spawania, wykorzystujących roboty.

Najważniejsze cechy oraz funkcje Flex-6 Nano

Przejrzyste tryby połączenia

Oprogramowanie Motion Perfect v4 umożliwia programowanie w języku BASIC, może łączyć się z koordynatorami ruchu w trybie bezpośrednim, narzędziowym lub synchronicznym (czyli połączenie na poziomie odpowiednim do danych operacji).

Funkcja „inteligentne drivery”

Umożliwia podgląd i kontrolę stanu sieci, wgląd w informacje o stanie konkretnego sterownika, odczyt i ustawianie obiektów CoE w zdalnym napędzie.

Dołączone wsparcie dla IEC 61131-3

Edytor programu może być używany do tworzenia i edytowania programów IEC 61131-3 z wykorzystaniem tekstu strukturalnego, bloków funkcyjnych, sekwencyjnych schematów funkcjonalnych oraz schematów drabinkowych.

Podgląd danych

Podglądy danych VR (wirtualnej rzeczywistości) i tabeli można tak ustawić, żeby wyświetlały niesąsiadujące zakresy danych, a przy włączonej automatycznej aktualizacji będą dawać podgląd wartości na żywo.

Synchronizacja zegara czasu rzeczywistego

Zegar czasu rzeczywistego koordynatora ruchu synchronizuje się z zegarem komputera PC przez jedno kliknięcie.

Generacja pliku rozruchowego

Ulepszony kreator do generowania i modyfikacji pliku rozruchowego STARTUP.BAS.

Narzędzie wizualizacji maszyn w 3D

Umożliwia wgranie modelu bryłowego 3D pracujących części ruchu maszyny i wykonanie jego animacji, aby zobaczyć symulację sterowaną z poziomu programu ruchu.

CAD2Motion

Jest to program zaprojektowany tak, by umożliwić użytkownikom przenoszenie dwuwymiarowych ścieżek ruchu, wygenerowanych w programach typu CAD, do programów TrioBASIC. Program pozwala użytkownikowi na tworzenie ścieżek ruchu w pakiecie CAD (np. AutoCAD) i konwertowanie ich do kodu wykonywalnego przez koordynatora ruchu Trio Motion. Zazwyczaj informacje ścieżki będą rysowane na pojedynczej warstwie w pakiecie CAD i eksportowane jako plik DXF. Plik DXF (wyłącznie warstwa ze ścieżką ruchu) jest wczytywany do programu CAD2Motion, w celu stworzenia programu 2D do śledzenia ścieżki ruchu.

Trio PCMotion

Jest to komponent ActiveX pozwalający na bezpośrednie podłączenie do koordynatora ruchu Trio z niestandardowej aplikacji użytkownika. Może być stosowany do sterowania dowolną funkcjonalnością koordynatora ruchu, jak i do przesyłania plików tekstowych do sterownika.

TextFileLoader

Może wczytywać pliki do pamięci koordynatora ruchu lub na kartę SD. Pozwala to na wczytywanie plików maszynowych napisanych w językach tekstowych, takich jak G-Code i HPGL, do koordynatora ruchu, gdzie mogą być wykonywane przez program TrioBASIC.

 

Flex-6 Nano został Produktem Roku 2018

Z dumą i radością informujemy, iż Flex-6 Nano został wyróżniony tytułem “Produkt Roku 2018” w kategorii “Systemy sterowania procesami i układami“. Jest to nagroda przyznawana co roku przez czasopismo “Napędy i Sterowanie”. Dziękujemy!

Autor: Patryk Mocak, doradca techniczno-handlowy

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.