Fatek bez tajemnic, cz. II – Połączenie ze sterownikiem

Opublikowano

16 marca 2018

W drugiej części skupimy się na wgrywaniu i zgrywaniu programu ze sterownika. Każdy sterownik marki Fatek posiada port 0, którym poprzez RS232 możemy nawiązać połączenie ze sterownikiem. Nie jest to jednak jedyny sposób. Do sterownika możemy podłączyć zarówno moduły, jak i płytki komunikacyjne:

sterownik PLC Fatek

Aby połączenie się ze sterownikiem było możliwe, musimy posiadać odpowiednie oprogramowanie. Można je pobrać ze strony:

 https://ftp.multiprojekt.pl/#fatek_sterowniki_plc%2FSoftware%2Fwinproladder

Po zainstalowaniu oprogramowania, na początku skupmy się na połączeniu z sterownikiem poprzez port 0, można do tego wykorzystać dedykowane kable:

  • FBs-U2C-MD-180 (kabel zakończony złączem USB, do podpięcia bezpośrednio do komputera)
  • FBs-232P0-9F-150 (kabel zakończony 9-pinowym złączem żeńskim D-sub do podpięcia pod konwerter RS232 na USB, lub do komputera z portem RS232, schemat kabla poniżej – po prawej stronie widok gniazda w sterowniku/numeracja od strony lutowania)

połączenie ze sterownikiem

Gdy już podłączyliśmy kabel do PLC, niezbędne może okazać się doinstalowanie sterownika dla konwertera. Wszystkie potrzebne sterowniki można pobrać ze strony: Sterowniki USB

Teraz pozostaje nam już tylko sprawdzić, na którym porcie COM zainstalował się nasz konwerter. W tym celu musimy otworzyć menedżer urządzeń:

połączenie ze sterownikiem

W tym momencie pozostaje nam tylko otwarcie oprogramowania Winproladder. Po otwarciu, aby połączyć się ze sterownikiem, mamy do wyboru dwie ścieżki, którymi możemy podążyć. 

Oprogramowanie WinProLadder

Ścieżka pierwsza, to wybranie zakładki Plik –> Otwórz–> Połącz z PLC, zaś druga ścieżka to wybranie zakładki PLC–> Połącz z PLC (on-line). Osobiście polecam pierwszą ścieżkę, gdyż nawet przy otwartym innym projekcie w oprogramowaniu daje nam ona możliwość wgrania/zgrania projektu do/z sterownika, zaś druga ścieżka, bez otwartego programu pozwala nam go zgrać ze sterownika, zaś przy otwartym programie wgrywa go automatycznie. W przypadku, gdy nie mamy otwartego projektu, niezależnie od wybranej ścieżki pojawi się następujący komunikat:

połączenie ze sterownikiem

Na tym oknie możemy dokonać wyboru, czy chcemy wgrać projekt do sterownika (opcja Tak), czy tylko się z nim połączyć, jednocześnie zgrywając projekt na nim zapisany (opcja Nie). Po wybraniu odpowiedniej opcji (jeśli wybierzemy opcję Tak, program pozwoli nam wskazać plik z dysku) pojawi się okno ustawień połączenia:

połączenie ze sterownikiem

Przy pierwszym połączeniu polecam wybranie opcji “szukaj automatycznie”:

połączenie ze sterownikiem

Pozwala ona wybrać port COM, przez który się będziemy łączyć ze sterownikiem i automatycznie sprawdzić ustawienia komunikacji w sterowniku. Po naciśnięciu opcji OK, pojawi się okno pokazujące parametry komunikacyjne:

połączenie ze sterownikiem

Po zdecydowaniu się na połączenie opcją “Tak”, pojawi się okno dialogowe pokazujące postęp odczytywania, lub w przypadku wybrania opcji wgrywania postępu zapisu danych do sterownika:

połączenie ze sterownikiem

Po zakończeniu procedury pojawi się kolejne okno pokazujące status sterownika, w tym miejscu kończy się procedura:

połączenie ze sterownikiem

Po wgraniu nowego programu sterownik może być w trybie stop:

Aby program rozpoczął działanie, wystarczy już tylko wejść w zakładkę PLC i wybrać opcję Uruchom PLC:

Zapraszamy do kolejnej części kursu.

Autor: Jarosław Pawełek

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii.