Czujny obserwator – przyszłość systemów MES

Opublikowano

21 maja 2019

System MES (eng. Manufacturing Execution System) to system produkcyjny, służący do zarządzania, monitorowania, synchronizowania i analizowania wykonywanych w czasie rzeczywistym procesów i danych, wykorzystując technologie informatyczne i elementy automatyki.

Przyszłość należy do systemów MES

Papier, arkusze kalkulacyjne, samodzielne bazy danych, systemy pomiarowe i systemy SCADA nie są już w stanie dostarczać danych wymaganych do prowadzenia przedsiębiorstwa produkcyjnego. Oprogramowanie MES zastępuje te rozdrobnione systemy bezproblemowo, łącząc najwyższe piętro biurowe z halą produkcyjną, tworząc nieprzerwany wątek krytycznych danych we wszystkich operacjach produkcyjnych.

system MES

Co nam daje System MES

Oprogramowanie MES wspiera plany poprawy wydajności poprzez:

  • zapewnienie dokładnych danych o przestojach – informuje o „kiedy”, „gdzie” i „na jak długo”, co stanowi podstawę do poprawy wydajności maszyny, linii produkcyjnej, a efekcie całego zakładu;
  • umożliwienie lepszego planowania, a także reagowania na nieplanowane zdarzenia, takie jak niedobór materiałów lub awarie sprzętu;
  • śledzenie OEE (ogólnej efektywności sprzętu), co umożliwia personelowi operacyjnemu skupienie się na działaniach doskonalących czas cyklu, w oparciu o dokładne informacje;
  • integrację z maszynami i urządzeniami – eliminuje to potrzebę ręcznego gromadzenia danych, zwiększając przy tym dokładność i bezpieczeństwo.

MES marki Multiprojekt

Aplikacja OmniMES firmy Multiprojekt realizuje powyższe zadania, korzystając z najnowszych technologii IT, takich jak:

BIG DATA

Korzystamy z nierelacyjnych baz danych w celu pomieszczenia trylionów danych w celu późniejszej analizy danych. W obecnych czasach zwykłe bazy SQL-owe nie wystarczają, by gromadzić tak ogromne dane, nie mówiąc już o wykonywaniu obliczeń na tych danych.

Protokół MQTT

Zbieranie dużych ilości danych to nie tylko jeden z celów współczesnego systemu MES, to również szybkie przekazywanie tych danych do baz. I tu z pomocą przychodzi kolejne rozwiązanie w postaci protokołu MQTT, z którego korzysta Omnimes. MQTT jest lekkim protokołem, który swe początki ma w 1999 r., kiedy to Andy Standford-Clark z firmy IBM i Arlen Nipper potrzebowali połączyć rurociągi naftowe z sieciami satelitarnymi. Jak na rok 1999 było to dość spore wyzwanie, chociażby ze względu na słabą przepustowość łącza internetowego, nie mówiąc już o ogromnej ilości danych do przesłania w tym projekcie. Rozwiązaniem okazał się protokół MQTT, którego cechuje oszczędność przepustowości oraz energii.

UI & UX

Współczesny systemu MES to również przyjazny oraz intuicyjny interfejs użytkownika, czego nie brakuje systemowi OmniMES firmy Multiprojekt.

Autor: Martin Szerment, programista, w firmie Multiprojekt rozwija autorski projekt OmniMES

Podoba Ci się artykuł? Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać więcej wartościowej treści z branży automatyki.