Funkcjonalność łączenia się z bazą danych (obecnie obsługiwane bazy danych to Microsoft SQL Server oraz MySQL) została dodana do paneli serii CMT. Panele HMI mogą wysyłać dane maszynowe, dane produkcyjne lub receptury bezpośrednio do systemu baz danych, bez oprogramowania pośredniego. Danymi mogą następnie zarządzać na większą skalę inni użytkownicy bazy danych. Ponadto wbudowane przeglądarki powiązane z bazą danych umożliwiają wyświetlanie interesujących nas wartości na panelu. Te funkcje upraszczają przetwarzanie danych i pozwalają zaoszczędzić cenny czas.
Gromadzenie danych maszynowych jest zawsze wyzwaniem przy integracji. Często wykorzystywane są pamięci USB lub usługi FTP do pobierania plików (np. takich jak pliki CSV) , konwertowania formatów plików, a następnie zapisywania ich w oddzielnych tabelach lub arkuszach kalkulacyjnych. Ta uciążliwa praca może się skomplikować, gdy do systemu zostaną dodane kolejne pliki lub więcej danych maszynowych. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie zapisywanie danych bezpośrednio w bazie danych. Ma to kilka zalet, w tym proste operacje zapisu, brak konwersji plików, więcej opcji zapisu, a na koniec, za pomocą prostych poleceń SQL, można dostosować operacje odczytu / zapisu / modyfikacji / usuwania danych w bazie danych.
Wbudowana funkcjonalność łączenia się z bazą danych w serii cMT pozwala na wysyłanie danych maszynowych, alarmów i zdarzeń w czasie rzeczywistym do baz danych, a dane te mogą być również wyświetlane na panelu HMI lub w aplikacji cMT Viewer (aplikacja do zdalnego sterowania z poziomu komputera PC / telefonu komórkowego). Operacje te można wykonać bez pisania kodu programu. Po zapisaniu danych w bazach danych użytkownicy IT mogą dalej analizować i podejmować decyzje w oparciu o te dane, oraz generować raporty, monitorować zużycie energii śledzić produkcję.
Nowa funkcja zapytań SQL w serii cMT zapewnia bardziej uniwersalny sposób dostępu do baz danych. Może wysyłać i zmieniać receptury w bazie danych, takiej jak współużytkowana baza danych receptur, gdzie wiele maszyn korzysta z tej samej receptury. Zmiana w recepturze może być zastosowana do wszystkich maszyn jednocześnie. Zapytania SQL pozwalają również na filtrowanie i używanie funkcji statystycznych, takich jak obliczenia OEE (całkowita efektywność sprzętu), jednostkową i średnią wydajność produkcji, odchylenia standardowe, itp.
Dzięki obsłudze ponad 300 protokołów komunikacyjnych, seria cMT może pomóc w wysyłaniu ogromnej ilości informacji o maszynach do baz danych. Dzięki bogatym, zintegrowanym funkcjom serii cMT, można podłączyć HMI do czytników kodów kreskowych, kamer IP lub zdalnie uzyskiwać dostęp do interfejsu HMI. Te funkcje nie tylko uproszczą pracę, ale również zwiększą wartość produktu. Poniżej pokazano przykład aplikacji wykorzystujący połączenie z bazą danych:
Tyle teorii, czas na praktykę. Jak wygląda konfiguracja bazy danych i samego panelu w oprogramowaniu EasyBuilderPro dowiemy się w kolejnej części: Połączenie panelu HMI z bazą danych cz. II.
Polecam również webinarium Weintek na temat obsługi baz danych w panelach serii CMT:
![]() |
Autor: Jarosław PawełekAbsolwent Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie na kierunku Automatyka i Robotyka ze specjalnością Automatyka i Metrologia. Przygodę z automatyką rozpoczynał w firmie od stanowiska praktykanta. Przechodząc kolejno na stanowisko Doradcy ds. technicznych oraz obecnie zajmując stanowisko Kierownika Działu Wsparcia Technicznego stara się zapewniać najlepsze wsparcie merytoryczne dla naszych klientów. Prywatnie miłośnik fotografii. |