Simultus, program do symulacji układów automatyki i urządzeń, został rozszerzony o nowe funkcjonalności. W wersji drugiej oprogramowania wprowadziliśmy wsparcie dla skryptów LUA oraz zaimplementowaliśmy przenośnik rolkowy. Dodatkowo udostępniliśmy wersję serwerową, która idealnie sprawdzi się w szkołach i na uczelniach.

Język Lua - nowa funkcjonalność oprogramowania Simultus
Duża popularność, bogaty zbiór funkcji oraz dostępność wielu materiałów szkoleniowych, przekonała nas, że warto dodać ten język do naszego oprogramowania.
Język został wprowadzony w celu umożliwienia tworzenia bloków, których funkcjonalność, liczba wejść, wyjść są definiowane przez użytkownika. Funkcjonalność tego bloku (blok LUA_SCRIPT w oknie głównym diagramu bloków funkcyjnych) określana jest przez skrypt zawarty w nim, a napisany właśnie w języku LUA.
Lua posiada wiele zalet. W aspekcie Simultusa, funkcjonalność oprogramowania zwiększają m.in.: pętle, operacje arytmetyczne, definicje funkcji.
- Pętla for – instrukcja for posiada dwie formy: numeryczną i generyczną.
- Operacje arytmetyczne – Lua obsługuje typowe operatory arytmetyczne binarne oraz unarne.
- Definicje funkcji – funkcje w Lua mogą przyjmować wiele parametrów i wiele parametrów mogą zwracać.

Co daje przenośnik rolkowy?
Przenośnik rolkowy w programie Simultus to zespół rolek pozwalający na przenoszenie obiektów typu SOLID wzdłuż pewnej prostej. Prosta ta jest definiowana przez orientacje oraz położenie przenośnika.
Poprzez wprowadzanie wartości pozycji kątowej na wejście bloku ‘Roller Conveyor’, w oknie głównym diagramu bloków funkcyjnych, jesteśmy w stanie sterować ruchem rolek. Ruch rolek przekłada się na ruch obiektu typu SOLID znajdującego się na przenośniku. Jest to związane z symulacją tarcia występującego pomiędzy rolkami i przenoszonym obiektem.
W drzewku okna wizualizacji, przenośnik rolkowy możemy podłączyć do układu współrzędnych. Taki zabieg pozwala nam sterować pozycją oraz orientacją przenośnika za pośrednictwem bloku 6DOF_AXIS. Dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z opisem bloku funkcyjnego powiązanego z przenośnikiem rolkowym.
Simultus 2.0 w wersji serwerowej!
Po przeanalizowaniu potrzeb naszych użytkowników, postanowiliśmy udostępnić wersję serwerową programu Simultus. Dzięki tej wersji, z jednej licencji na danym stanowisku może skorzystać wielu użytkowników. Co więcej, praca kilku osób może odbywać się równolegle.
Ta wersja oprogramowania jest szczególnie przydatna w szkołach i na uczelniach. Gdzie z jednego stanowiska komputerowego, korzysta kilka różnych osób. Więcej informacji o funkcjonalnościach danych wersji na stronie: www. simultus.pl
Konkurs Simultus
Przypominamy o naszym konkursie „Stwórz stanowisko edukacyjne w oprogramowaniu Simultus.” Na Wasze prace czekamy jeszcze do 31 października 2021 do godz. 23:59.